fbpx

Cukry

Základní informace o cukru

 

Cukr je velmi diskutovaným tématem v oblasti výživy. Mezi veřejností se stále šíří mýty o cukru. Na jednu stranu se vychvaluje med a hnědý, myšleno třtinový cukr. Na druhou stranu se bílému cukru říká bílý jed.

Sacharidy (monosacharidy, disacharidy, polysacharidy) jsou základní živinou pro lidský organismus, jsou především zdrojem energie. To znamená, že se konzumují zejména kvůli energii, nikoliv kvůli stavbě organismu. Nicméně pokud by se sacharidy vyřadily z jídelníčku, tělo si bude brát energii nejprve z bílkovin (důležité pro stavbu svalů, imunitu, atd.). Sacharidy jsou složeny z tzv. sacharidových jednotek. Jako (jednoduché) cukry jsou označovány pouze monosacharidy a disacharidy, které se vyznačují sladkou chutí. Na obalech potravin se musí udávat, kolik daný výrobek obsahuje sacharidů a z toho cukrů.

Stejně jako u tuků je snaha z výživového hlediska omezit spotřebu volného cukru na minimum. Z legislativního hlediska je opět nutné držet se minimální hranice 75 % (viz http://www.msmt.cz/vzdelavani/stanovisko-ke-spotrebe-cukru-a-tuku-ve-skolnim-stravovani). Děti v tomto věku mají sice většinou dost pohybu a přijatou energii z velké části spotřebují, ale je důležité děti nezvykat na příliš sladkou chuť a pomoci jim tak předejít souvisejícím onemocněním v důsledku vysoké spotřeby cukru.

Doporučujeme dětem nesladit nápoje, podávat převážně kohoutkovou vodu a neslazené čaje. Samozřejmě udělat výjimku dětem, které by jinak trpěly žízní. Udělejte však velmi slabý sirup s kohoutkovou vodou, případně dětem vodu trošku oživte ovocem, mátou apod.

Pokud dětem podáváte bonbony, dejte jim je pouze příležitostně, avšak i jako odměny nebo na oslavy lze vymyslet alternativu (např. ovocné barevné špízy, vykrojená zelenina do tvaru kytiček, ovocné misky apod.). Nedoporučujeme dávat dětem sladkosti jako odměnu za snězené jídlo. Jídlo by pro děti mělo být přirozené a děti by neměly být přehnaně chváleny za snězené jídlo ani naopak trestány za nesnězené.

V případě dětských oslav se pokuste domluvit s rodiči, aby dětem nenosili sladkosti, mohou přinést např. čepičky pro děti, nebo nějaké maličkosti či výzdobu – balónky apod. Udělejte dětem pěknou oslavu s ovocným dortem, s ovocnými poháry, s ovocnými špízy apod. a také zařaďte spoustu pohybových her. Děti si i tak určitě oslavu užijí a na bonbony nebudou mít ani pomyšlení.

Nedoporučujeme nahrazovat bonbony sušeným ovocem nebo ořechy – jsou často napadeny plísněmi, které na první pohled nejsou vidět a pro malé děti mohou být nebezpečné.

Upřednostňujte vlastní moučníky, pokud je to možné. Kupované moučníky a předpřipravené směsi obsahují většinou nadměrné množství cukru. Zejména ovocné koláče pomohou i při plnění ovoce. Dále doporučujeme zařadit vlastní moučníky, nejlépe moučníky s ovocem k odpoledním svačinám 4x do měsíce.

 

Spotřební koš – volné cukry

 

SkupinaNázevJednotkaVáhové množstvíPřepočítávací koeficient
Volné cukryCukr (bílý, třtinový, hnědý, rafinovaný, moučka, vanilkový, skořicový,…)gg1,0
Džemy, sirupy, marmelády, povidlaksg0,6
Med (podle obsahu cukru)ksg0,6 – 0,8
Javorový sirup apod.gg0,6
Melasagg0,5 – 0,6
Granko (a ostatní příchutě do mléka), instantní nápoje (typu Vitacit, instantní čaj apod.)gg0,8 nebo dle obsahu cukru ve výrobku
Slazené kondenzované mlékogg0,6

 

Sacharidy by měly ve stravě tvořit 50-55 %. Ovšem ty sladké, jednoduché cukry by měly tvořit pouze 10 % z celkového denního energetického příjmu. Proto jsou ve SK sledovány. Některé jednoduché cukry však mohou pozornosti uniknout. Důvodem je, že skupina Cukr volný ve SK nesleduje celkový příjem jednoduchých cukrů. Neobsáhne tedy přidaný cukr v hotových mléčných výrobcích, v ochuceném mléce, džusech, nápojových koncentrátech, v jemném pečivu, moučnících, sladkostech, snídaňových cereáliích, v kompotech a dalších, přestože jsou tyto výrobky často používány. Snažte se proto zařazovat co nejméně slazené výrobky a pokud je to možné, vytvořte si je „jako doma“. Budete tak mít přehled nad jejich složením a přidaný cukr zahrnete do spotřebního koše.

 

Příklad zjištění koeficientu podle obsahu tuku ve výrobku

 

Džemy musí z legislativy obsahovat alespoň 60 g cukru na 100 g výrobku, což znamená, že ve výrobku je 60 % cukru. Koeficient získáme tak, že obsah cukru vydělíme 100. Správný koeficient je tedy 0,6. Tento koeficient je již zadán v tabulce výše.

Stejným způsobem postupujeme u výrobků, u kterých musíme koeficient zjistit.

 

Zdroje: